Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Zapisanie do biblioteki to jeden ze sposobów na zachęcenie do czytania

„A ten nic, tylko by w komputerze siedział”

„Ciągle tylko grają na komputerze”

„Bez komórki to ona się nie rozstaje”

Prawda, że takie narzekania (biednych, zaczytanych) dorosłych na dzieci często się słyszy?

Uważam, że to niesprawiedliwe, obwiniać swoje pociechy za to, że coś je interesuje, pociąga, pozwoli miło spędzić czas. Bo przecież tak właśnie jest z wszelkimi urządzeniami elektronicznymi, prawda? Służą głównie do rozrywki.

Chyba jednak oczekiwalibyśmy cudu, każąc wybierać dzieciom pomiędzy tym, co szybkie, łatwe, przyjemne i dostarczające wielu bodźców a tym, co (na początku) jest dość żmudne i wymagające wysiłku. Sami przecież często wybieramy to, co łatwiejsze!

Jak więc sprawić, by dziecko polubiło czytanie?

Pierwszy sposób nasuwa się sam. Przede wszystkim: samemu czytać!

Po drugie: sprawić, by dziecko… się nudziło. Do dziś pamiętam, jak w nudne, deszczowe wakacje chodziłam co tydzień do biblioteki, żeby „wymienić’ książki, bo po prostu nie było nic innego do roboty. 😉

Po trzecie: zapewnić dziecku spokojny czas na czytanie. Nie oczekujmy, że pomiędzy poszczególnymi przygotowanymi wyjściami, zajęciami czy atrakcjami dziecko chwyci jeszcze książkę i będzie z zapałem czytać. Takie rzeczy dzieją się dopiero później. 😉

Po czwarte: znaleźć książki, które będą odpowiadały poziomowi rozwoju i zainteresowaniom dziecka. Nie ma nic gorszego, niż zmuszanie do czytania tego, co nas nie interesuje!

Zapisz dziecko do biblioteki!
Zapisz dziecko do biblioteki!

I po piąte wreszcie: zapisz dziecko do biblioteki i pozwól mu również samemu decydować, co wypożyczyć.